یادداشتی بر شعر((پاییز)) سروده ی خیام ظهیری

پاییز

 

 

آفتاب و پاییز

ساحل و باد ...

 

دسته ای کلاغ که می آیند و می روند

و قار قاری که می ماند

از شاخه ها بالا می رود

و دریا که رنگ از اسمان می گیرد

        می ماند .

 

 

پرنده ها می پرند

پرنده ها در ساحل می نشینند

پرنده ها به دریا خیره اند ...

 

و نگاهی که به ابر می ماند و باران

شکل دیگر خود را به باد می سپارد

و باد باران می شود و ابر ...

     به کوه می بخشد

 

 

حالا نوبت توست

تو که ابری و باران

تو که بادی و پاییز ...

                                       

 

 

زبان، تصویر و شعر

مژگان امیری

 

سادگی تصویر و تشبیه اگر شاعر بداند چگونه قرار است در زبان مورد نظرش از آنان بهره بگیرد و فضایی را بیافریند که دارای دریافتی خاص و عمیق از لحظه باشد نقطه اوج و تعالی یک شعر است. یکدستی تجربه و کنش درونی شاعر است که آفرینش یکپارچه را سبب می‌شود. بااین توضیح به شعر ‹ پاییز از خیام ظهیری › نگاه کنیم.

 (( آفتاب و پاییز/ ساحل و باد..../ ))

در دو سطر ابتدایی شعر، شاعر ساخت فضا را می‌توان گفت تمام می‌کند. عناصر بعدی در سطرهای دیگر به آرامی بدون هیچ اضافه‌گویی یا پیچیده‌کردن فضا و تصویر وارد شعر می‌شوند.

ما کجای شعر هستیم؟ روی ساحل و با اندک واژه حرکت را در این آغاز در چشم و حس خود تجربه می‌کنیم و یا بهتر است گفته شود، بازسازی می‌کنیم.

شاعر با بندها بازی شعر را در ذهن مخاطب هدایت می‌کند. همه چیز نه، هربار قسمتی را نشان می‌دهد.

بند اول در کنار همان دو سطر آغاز است.

(( دسته‌ای کلاغ که می‌آیند و می‌روند/ و قارقاری که می‌ماند/ از شاخه‌ها بالا می‌رود/ و دریا که رنگ از آسمان می‌گیرد/ می‌ماند)).

 پرده اول به تصویر کشیده می‌شود. با اندکی مکث شاعر بند دوم را به آرامی به سمت آنکه بر ساحل ایستاده است هدایت می‌کند.

 او تصاویر را بر عکس بند اول، بی هیچ نتیجه‌ای در باد و رنگ از فصل وخاکستری و آبی حاکم بر فضای شعر ، رها می‌کند و همین حرکت، شعر را به آرامی به سمت کسی که بر ساحل است و نگاه او، هدایت می‌کند.

(( پرنده‌ها می‌پرند/ پرنده‌ها در ساحل می‌نشینند/ پرنده‌ها به دریا خیره‌اند.../ و نگاهی که به ابر می‌ماند و باران/ شکل دیگر خود را به باد می‌سپارد/ و باد باران می‌شود و ابر.../ به کوه می‌بخشد )).

 دوربین شاعر در این بند دقیقاً در کنار بیننده آمده‌است. کسی که کوچکترین نشانه‌ای برای حضورش و تصویری از او نداریم و این بی تصویری خود تواناترین ساخت تصویر را در سطر بعدی نشانده‌است.

 قابلیت تعمیم و ترسیم تصویر در ذهن مخاطب. هر کسی می‌تواند باشد.

(( حالا نوبت توست/ تو که ابری و باران/ تو که بادی و پاییز.../))

شعر در یک رفت و برگشت بارها می‌تواند این مسیر را برود وبرگردد و هربار با تصویرهایی که ثابت نیستند و نمی‌توانند بمانند، تجربه‌ای از این حضور برگیرد و دریافتی عمیق از حس خود را تجربه کند.

بافت رنگ و تصویر کنار هم با زبانی که بتواند بار حس را بدون غوغا به پا کردن، ترسیم کند و بنویسد خود می‌تواند نقطه‌ی قوتی باشد برای ادامه دادن راه تا رسیدن به فضاهای گسترده‌تر و صاحب هویت کامل‌تر.

 

 

منبع : سایت ادبی ماندگار

/ 15 نظر / 100 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Esmail Yourdshahian Urmia

خیام عزیز خواندم ولذت بردم خسته نباشی فکر می کنم دلت هم مثل آسمان تنهائیت آبیست

پلیوار

با سلام با سفر بخیر نمی گذرد بی تو زن بعید به روزم دعوتید

من ابوکوروش هستم..اینجا کرمان است ..I LOVE YOU PMC کارتونی جدید .. تشریف بیارید خوشحال میشم.. http://abukoorosh.blogfa.com/

ادبیات ما

شماره هجدهم ماهنامه «ادبیات ما» به روز شد پرونده‌ای برای بهومیل هرابل: مروری بر آثار و زندگی‌ای این نویسنده-برگردان: فریبرز نریمانی نگاهی به «تنهایی پرهیاهو» با ترجمه پرویز دوائی- مجتبا صولت‌پور، آرش معدنی‌پور گفت‌وگوی کوتاهی با پونه ابدالی-داوود آتش‌بیک مروری بر ادبیات اینترنتی و نگاهی به رمان «قطار ساعت 10 به لندن»-سینا حشمدار نگاهی به رمان «خنده را از من بگیر» نوشته جواد ماه‌زاده-سینا حشمدار تاملی بر داستان «کفتر چاهی» از مجموعه «دو کام حبس» نوشته «مریم منصوری»-علی رشوند شعری از «پراوین کومار»-برگردان: ملیحه بهارلو سروده‌هایی از شیرکوه بیکس- مقدمه و برگردان: بابک صحرانورد بحث‌هایی دنباله دار پیرامون ریشه‌های واژگان پارسی و سیر تحولات زبان پارسی در تاریخ و چندین شعر و داستان از شاعران و نویسنده جوان منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات ارزشمندتان هستیم «ادبیات ما»

رزیتا

بیمه رازی در شهر پره سر افتتاح شد " آرامش را بیمه ازی تجربه کنید" www.paresar.mihanblog.com www.raziparesar.mihanblog.com

[گل] خواندمتان و از نوشته هایتان لذت بردم!

شیوا فرازمند

لینک موزیک " شب" با صدای" یاسین صفائیان" و ترانه ی " سید مهدی موسوی" http://www.mehdimoosavi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=111:61&catid=24:1390-05-26-10-41-43&Itemid=14

شیوا فرازمند

خوانش و نقد خوبی بود...چطورید آقای ظهیری؟ انشالله که خوب باشید.

حسین

سلام دوست عزیز شعر زیبایی پاییز رو از وبت کپی برداشتم و تو وبلاگم گذاشتم بابتش ممنونم و اگه قابل میدونی حتما بهم سر بزن و خوشحال میشم تبادل لینک کنیم[لبخند]